Hej alla medlemmar i Luft i Väst!
Styrelsen har nu haft sitt första sammanträde för året. Det är mycket på gång, både valår och beslut om nytt luftkvalitetsdirektiv så 2026 blir ett spännande år på flera sätt.
Apropå nytt luftkvalitetsdirektiv beslutade styrelsen att svara på remissen om slutredovisningen av luftkvalitetsdirektivet från Naturvårdsverket. Under hösten 2025 svarade förbundet även på delredovisningen. Det nya direktivet kommer innebära skärpta krav på utsläppsnivåer och styrelsen ser en risk att fler kommuner kommer få överskridanden i och med detta. Det har därför påbörjats en diskussion om vilken roll förbundet ska ha och på vilket sätt förbundet bäst kan stötta er medlemmar. Olika alternativ har diskuterats men inget kommer kunna fastslås förrän regeringen fattat beslut om implementeringen i svensk lag. Det är först då vi vet hur det faktiskt kommer bli och vilka konsekvenser som kommer med det.
I slutredovisningen från Naturvårdsverket föreslås även en ny zonindelning som även den diskuterats i styrelsen. För de flesta föroreningar föreslår Naturvårdsverket en zonindelning som motsvarar Sveriges län. I Västra Götalands län finns idag två luftvårdsförbund- Luft i Väst och Luftvårdsförbundet för Göteborgsregionen. Fastslås förslaget kommer det innebära mer samverkan förbunden emellan men Naturvårdsverkets bedömning är inte att kommunerna kommer bli särskilt berörda av det. Att båda förbundens kanslier idag är placerade på kommunalförbundet Göteborgsregionen (GR) underlättar det fortsatta arbetet och innebär också att kanslierna redan idag har viss samverkan.
Trots att det i snön känns långt kvar till våren börjar förbundets årsstämma ändå närma sig. Styrelsen beslutade att hålla stämman i Vänersborgs kommunhus, precis som förra året. Likt i fjol kommer vi även denna gång erbjuda ett verksamhetsbesök efter stämman. Denna gång blir det på Ragn-Sells Detox & Tissues AB. Vi återkommer om hur det blir med lunchen. Det ska precis ha trillat ner kallelser för detta i era, era kollegors eller er kommunmails mailboxar, lite beroende på vem som är ombud och kontaktperson för stämman. Oavsett hoppas vi att vi ses torsdagen den 21 maj!
Allt gott önskar styrelsen i Luft i Väst